News and information about intellectual and industrial property law. Mainly in Turkish but posts will contain English summaries. Our foreign readers can contact us for detailed info.
Fikri ve sınai haklar ile ilgili haber ve bilgi kaynağı. Sayfamız temel olarak Türkçe olacak ancak yazılar İngilizce özetler içerecektir. İlgilenen okuyucularımız detaylı bilgi için iletişime geçebilirler.

25 Mart 2014 Salı

WIPO, SCT, 31. Oturum

Summary of WIPO Standing Committee on The Law of Trademarks, Industrial Designs and Geographical Indications: Thirty-First Session.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün Markalar, Endüstriyel Tasarımlar ve Coğrafi İşaretler Hukuku ile ilgili Daimi Komitesi,  17-21 Mart tarihleri arasında 31. oturumunu gerçekleştirdi. Toplantıda sırasıyla endüstriyel tasarımlar, markalar ve coğrafi işaretler ile ilgili meseleler görüşüldü. Toplantıda Türkiye’den Günseli Güven, Başkan Yardımcılığı yaptı.

Endüstriyel tasarımlarla ilgili olarak, taslağı üzerinde çalışılan sözleşme hakkında gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere yönelik yapılabilecek teknik yardımın, sözleşmede yer alması gerektiğini söyleyen temsilciler oldu. Birtakım temsilciler de sözleşme içinde yer almamasını tercih ettiklerini belirterek, diplomatik görüşmelere önkoşul olarak ele alınmadığı sürece itirazları olmadığını belirttiler. Konu şu anda sözleşme taslağında yer alıyor: SCT/31/2 sayfa 37.

Markalar hakkındaki görüşmeler ise Jamaika temsilcisinin sunduğu, ülke isimlerinin marka başvurularında kullanılmasıyla ilgili olarak uluslararası kriterlerin-uygulamaların oluşturulması çevresinde gerçekleşti. Sunulan teklifin geliştirilmesi gerektiğine ve sonraki oturumda tekrar gözden geçirilmesine karar verildi. Ayrıca, alan adlarıyla ilgili güncellemeler yapıldı.  

Coğrafi işaretler hakkındaki görüşmelerde de mevcut coğrafi işaret uygulamaları hakkında araştırma yapılmasına ve coğrafi işaretler ile ülke isimlerinin, Alan Adı Sistemi’nde (DNS) korunmasına dair iki teklif değerlendirildi ancak bir mutabakata varılamadı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder